Књижевно вече Душице Милановић Марике „Промена као потреба“
Датум: | 19. септембар |
---|---|
Место: | Књижевни салон 4СЕ Макензије 17/3 Београд – Врачар |
Књижевно вече Душице Милановић Марике у Књижевном салону 4СЕ
Након краће паузе током летњих месеци, сезона културних програма у Књижевном салону 4СЕ отворена је 19. септембра у 19 часова књижевном вечери насловљеном „Промена као потреба“ – гостујућа књижевница била је Душица Милановић Марика.
Вишеструко награђивана ауторка бројних дела разнородних и по тематици и по врсти, али несумњиво обједињених њеним аутентичним изразом, члан је Удружења књижевника Србије, Удружења књижевних преводилаца Србије и СОКОЈ-а. Рођена је у Сокобањи, где је и започела школовање које је наставила у Пироту, Призрену и у Београду, на групи за српску књижевност и језик на Филолошком факултету, а данас, како каже, живи у Београду, Сокобањи, и помало – широм света.
Поменуте је вечери Марика окупљенима открила нешто више о одлуци да део свог опуса напише под псеудонимом Стевана Сремац и о природи рада на великим пројектима који су пратили драматизацију и екранизацију њених дела; о труду који је изискивало писање читавог романа Грешна жена на пиротском говору; о бројним дихотомијама и контрастима, који прожимају њено стваралаштво, не стојећи притом ни у каквој дисхармонији, као што је случај у односу: традиционалног и светског, стварног и магијског или религиозног и обредног; о истраживању ромске културе и сарадњи са ромском заједницом; настојању да и у културолошком смислу допринесе свесловенском окупљању на трагу духовности кроз Дане Ћирила и Методија у Србији; интересовању за руску културу које води од књижевних узора, преко чак и данас сасвим актуелног дела Гозба кнеза Владимира и учења руског, па све до превода читавих књига с тог језика.
Напослетку, било је речи и о ономе што су јој оћутали вода и камен чувених кинеских вртова, а што ју је навело пут Кине и коначно подстакло да иницира нов уметнички пројекат Приче о Кини.
Прочитајте више о ликовном представљању књижевнице Душице Милановић Марике и академског сликара Марка Ступара.